O mnie

Michał Banach

Fotograf / Dziennikarz

Michał Banach


Nazywam się Michał Banach, zawodowo jestem redaktorem naczelnym portalu SmartAge.pl. Mogę śmiało powiedzieć, że mam tak wiele zainteresowań, że ciężko je wszystkie wymienić (m.in. jest to historia, militaria, technika i jej rozwój od XIX wieku oraz marketing), ale bez wątpienia jedną z moich największych pasji jest fotografia, zwłaszcza fotografia lotnicza.

Mogę o sobie powiedzieć, że jestem człowiekiem wiecznie ciekawym świata, podchodzącym do życia z pozytywnym dystansem i sporym luzem. Mam głowę pełną pomysłów i nie lubię się nudzić, dlatego każdą wolną chwilę przeznaczam na robienie czegoś ciekawego.Lubię podróżować, ale zaciągnięcie mnie pod namiot albo do kampera będzie trudne.

Swoją przygodę z aparatem zacząłem w 2012 roku, a pierwsze pokazy lotnicze zaliczyłem w 2014 roku – Red Bull Air Race w Gdyni. Od tego momentu postanowiłem rozwijać swoją pasję odwiedzając kolejne imprezy lotnicze w Polsce. W 2017 roku postanowiłem pójść o krok dalej i zaprezentować swoją twórczość szerzej, na własnej stronie internetowej (chociaż część zdjęć pojawiła się już wcześniej na SmartAge.pl oraz w galerii na Flickerze).

Pochodzę z Poznania, więc często odwiedzam zarówno Port Lotniczy Poznań-Ławica (EPPO) jak i 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach (EPKS). Nie brakuje również wypadów na lotnisko w Kobylnicy (EPPK), jak i w inne miejsca. Lubię praktycznie każdy rodzaj fotografii, ale to właśnie lotnictwo interesuje mnie najbardziej.

Pierwsze zdjęcia (na długo przed 2012 rokiem) robiłem podkradaną tacie Minoltą, później gdy fotografia zaczęła interesować mniej bardziej, przyszedł czas na Sony Alphę 77, którą ostatecznie zamieniłem na Canona 6D, a później 5D Mark IV.